İYİLİK KARŞILIKSIZ YAPILIR
İsmail AYDOĞMUŞ

İsmail AYDOĞMUŞ

İYİLİK KARŞILIKSIZ YAPILIR

İYİLİK KARŞILIKSIZ YAPILIR

17 Haziran 2022 - 20:25

İYİLİK KARŞILIKSIZ YAPILIR
Yazan İsmail Aydoğmuş

İyilik yapmaktan uzak durmayın. İyiliksever biri olmak, pozitif insan olmak, insanın kendisini mutlu ettiği gibi, iyiliğe muhatap olan kişiyi ve bunun farkına varanları da mutlu eder. Yalnız sizi siz olun iyiliği gösteriş için yapmayınız.

Eğer birine bir iyilik yapmışsanız o kişi yaptığınız bunca iyiliğe karşı size kötü davranıyor, ya da iyiliğiniz den anlamıyorsa -dahi- sakın başına kakınç yapmayınız.

İyilik karşılık beklemeden yapılan yardımdır. İyilik, karşılığı olsun diye yapılıyorsa hiç bir önemi yoktur. En güzel iyilik gizliden, gösterişsiz, incitmeden, yapılan iyiliktir.

Hiç bir iyilik, hiç bir fedakârlık boşa yapılmış eylem değildir.

Bu konuda bir atasözümüz bir kıssadan hissemiz vardır.

Bu atasözü Yunus Emre'nin, Şah Hatayi'nin şiirlerinde de geçer.

"İyilik et denize at, balık bilmezse halik bilir" diye

Bilge adamın biri bir sepet ekmeği denizin kenarına getirmiş, minik parçalara ayırıp denize atıyormuş. Bunu gören biri sormuş "Ne yapıyorsun böyle?" diye sormuş. Bilge kişi "Balıklar acıkmıştır. Onlara iyilik yapıyorum" der. Bunun üzerine gülerek "Be adam balık ne anlar iyilikten?" deyince.. Bilge şöyle der; "İyilik et denize at, balık bilmezse halik bilir" der. Kıssa dan çıkaracak çok ders olsa gerek.

Sevgiyle kalınız
 

Yazan: İsmail Aydoğmuş

halik: yaratıcı, yaratan.
Kıssa: kendisinden bir ders çıkarılması gereken olay, konu, kısa öykü, fıkra.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Selahattin Yalçıner
    11 ay önce
    Saygıdeğer Başkanım, buna benzer detaylar, gerek din kitaplarında gerek toplumumuz arasında söylene gelen sözlerdir. Fakat gelin görün ki, yazınızda verdiğiniz önemli ip uçlarının kimse farkında bile değiller. Çok fazla detaya girmek istemiyorum. Öyle bir zamana geldik ki, hayır yapıyorum diyenler, hayır yaptıkları anda gözlerini sağa sola çeviriyorlar. Acaba bu hayırı yaptığımı kaç kişi gördü, veya kaç kişi fark etti. Kıymetli Başkanım yazacak daha nice örnekler var yüreğimde, yine de sözde Kamil olmak gerek. Sonuç olarak, sen fırıncı Mehmet amcanın oğlusun, ben ise zerzevatçı Dummucu İbrahim\'in oğluyum. Bırak ortalık cüzdanı dolu ve cebinde koca diploması olan alimlere kalsın. Çünkü onlar çok bilirler, lakin hiç konuşmazlar. Çünkü onlar soylarına hiç yakışmayan, soysuz yolların birer yolcularıdır. Selahattin YALÇINER. 20 Haziran 2022

Son Yazılar