LİBYA İLE TÜRKİYE ARASINDA EĞİTİM DAYANIŞMASI

LİBYA İLE TÜRKİYE ARASINDA EĞİTİM DAYANIŞMASI

Libya'dan Türkiye'ye gelen heyet, Eğitim ve birçok konuda Libya ile Türkiye arasında yapılacak işbirlikleri için çeşitli temaslarda bulundu. Türkiye'nin önde gelen Eğitim kurumlarından Bil kolejleri ve Aydın Üniversitesi ile eğitim konularında geniş kapsamlı bir görüşme gerçekleştiren Libyalı bürokratlar, Bil koleji Yöneticilerinden Türkiye'de uygulanan eğitim sistemi hakkında bilgiler aldılar.

Editor: Haber Editörü
24 Eylül 2020 - 00:26 - Güncelleme: 24 Eylül 2020 - 18:08

LİBYA İLE TÜRKİYE ARASINDA EĞİTİM DAYANIŞMASI
Libya'dan Türkiye'ye gelen heyet, Eğitim ve birçok konuda Libya ile Türkiye arasında yapılacak işbirlikleri için çeşitli temaslarda bulundu.
Türkiye'nin önde gelen Eğitim kurumlarından Bil kolejleri ve Aydın Üniversitesi ile eğitim konularında geniş kapsamlı bir görüşme gerçekleştiren Libyalı bürokratlar, Bil koleji Yöneticilerinden Türkiye'de uygulanan eğitim sistemi hakkında bilgiler aldılar.
 Özellikle Bil kolejleri tarafında yeni uygulamaya konulan, çift diploma projesi Libyalı bürokratlar tarafından ilgiyle dinlendi.

Türkiye'de okuyan bir öğrenci Amerika, Kanada, Almanya ve İngiltere'de anlaşmalı okullardan eş zamanlı olarak, ikinci lise diplomasına sahip olabiliyor.
Uluslararası akrediteli diplomaya sahip olan öğrenciler, aynı zamanda bu Ülkelerde de zaman zaman eğitim görerek, yerinde dil öğrenme ve o ülkeyi daha yakından bilme, tanıma fırsatları yakalıyor.
STEM projesi hakkında da heyete bilgiler sunan BİL koleji yetkilileri kısaca projeyi şöyle anlattılar.
S.T.E.M. Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin ilk harflerinin birleşiminden oluşuyor.
''Öncelikle bu projeyi gelişmiş ülkelerin ve yeni dönemde gelişmekte olan ülkelerin bilgi ve teknolojiyi üretmek için girdikleri bu bilimsel inovasyon yarışında; bilimi ve bilimsel çalışma süreçlerini bilimsel bakış açıları geliştirerek yeni insan kaynağını oluşturma hamlesi olarak da görülebiliriz.
Özellikle fen ve matematik disiplinlerini referans alarak mühendislik ve teknoloji uygulamaları ile öğrencilerin ve dolayısıyla 21. yüzyılın genç ve yetişkinlerinin bilgi ve beceri seviyelerini yükselterek farklılaştıran STEM, BİL Koleji bünyesinde İstanbul Aydın Üniversitesi iş birliği ve desteği ile yürütülüyor. Proje kapsamında; Öğretmen eğitimleri, Öğrenci eğitimleri, Malzeme ve eğitim materyalleri geliştirme,21. yüzyıl becerileri kazandırma süreçleri, Okul akreditasyonu (STEM okulu akreditasyonu 3 yıl sürmektedir.),Seminer ve konferanslarla farkındalık çalışmaları
Ulusal ve uluslararası bilim projelerine öğrencilerimizin teşvik edilmesi başta olmak üzere birçok çalışmayı kapsıyor.''
Bil Kolejinin eğitimde başarılı olma nedenlerini merak eden Libyalı bürokratlar, yetkililerden detaylı bilgilerde aldı.


Açıklama yapan Bil koleji adına yetkili Burak Serhat Hersat ve Bekir Keskin ''Kuruluşumuzdan bugüne kadar süregelen yolculuğumuzda, kurumsal politikamızın temel taşlarını; plan, program, toplam kalite anlayışı, farklı disiplinler arasındaki uyum ve koordinasyona öncelik tanıyan sisteme dayalı bir ekip çalışması üzerine bina ettik.
Kurumsal yönetim ve paylaşımı esas kılan anlayış, kurumlarımızın felsefesini oluşturmaktadır. Hizmet alanlarımız ülkemizin her köşesini kapsamakta ve bu nedenle yapılan çalışmalar daha genel, daha bütünleyici, daha çağdaş ve daha yenilikçi olmaktadır.
Günümüze yön veren teknolojik yarışta, Ülkemizi arzuladığımız çağdaşlık düzeyine ulaştırabilmek için en önemli aracın insana, eğitime, araştırmaya yatırım yapmak olduğunun bilinciyle çalışıyoruz.
 Ülke kalkınmasında hedeflenen düzeye ulaşabilmek, ancak bilginin üretilmesi, üretilen bilginin genç nesillere aktarılması, yayılması ve ürüne dönüştürülmesi ile mümkün olabilecektir.
Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Kıbrıs İlim Üniversitesi Onursal Başkanı Dr. Mustafa Aydın tarafından 1994 yılında kurulan BİL Kültür ve Eğitim AŞ, BİL Holdingin ilk yapı taşını oluşturmuştur. Tüm kurumlarımızla Evrensel standartların hâkim olduğu lider eğitim holdingi yaratmak, hedefimiz olmuştur. BİL Holdingin maddi ve manevi destekleri ile kurulan Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV), bünyemizdeki öncü ve örnek bir meslek yüksekokulu olan Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu ve İstanbul Aydın Üniversitesi ile eğitimde ilklere imza atmıştır.'' diye konuştular.
 Libyalı heyette; Prof.Dr.Taher Muhammed bin Taher,(Libya Yüksek Öğretim kurulu başkanı) Prof.Dr.Murat Salem El kerdasi (Libya Yüksek Öğretim kurulu İnsan kaynakları daire başkanı) Prof.Dr.İsam Mahmud Uveydan (Libya Yüksek Öğretim kurulu bakanlığında Öğretmenler ve bilim araştırma daire başkanı) Prof.Dr.Ahmet El Mabruk El kalay (Libya Yüksek meclis kurulunda ve cumhurbaşkanlığında Hukuk Müşaviri)


 Bil Koleji adına ise Burak Serhat Hersat, Bekir Keskin ve proje koordinatörü Ömer Kızılboğa Libya'dan gelen bürokratlara eşlik etti.

Ardından Etilerde bir restoranda akşam yemeğine geçildi.
Burada gazetemize bir açıklama yapan Burak Serhat Hersat özetle şöyle dedi. ''Ülkelerin gücünün iyi eğitime sahip nitelikli insan gücünden geldiği bilinciyle hareket ettiklerini, geleceğin teminatı olan çocukları; Üreten, bilim ve teknolojide geleceğe yön veren, yaratıcı, fikri ve vicdanı hür bireyler yetiştirmek için çalıştıklarını belirtti.
 Bekir Keskin ise ''Türkiye'nin petrolü, doğalgazı yok, altın, elmas gibi değerli madenleri yok. Ama Türkiye'nin çok önemli bir beşeri kaynağı var. "O'da Eğitim. Bizler eğitimci olarak sorumluluğumuzun farkındayız. Gün geçtikçe Ülkemize Dünyanın birçok noktasından öğrenciler geliyor. Bizler eğitimci olarak kalitemizi ve standartlarımızı daha yukarılara çekmeyi başarabilirsek, hem ülke ekonomisine çok önemli girdiler sağlarız, hem de ülkemizin prestijini çok daha yukarılara taşımayı başarırız. Biz bu istikamette doğru ve emin adımlarla bilinçli bir şekilde inançla ilerliyoruz.'' dedi.

 

Kaynak: HABERCİNET

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TEKİRDAĞ’DA YAN YANA 3 BİNADA YANGIN
TEKİRDAĞ’DA YAN YANA 3 BİNADA YANGIN
7 YILDIR EVLADININ YOLUNU GÖZLEYEN BABA 'TESLİM OL' ÇAĞRISI YAPTI
7 YILDIR EVLADININ YOLUNU GÖZLEYEN BABA 'TESLİM OL' ÇAĞRISI YAPTI